Aby móc skorzystać z pomocy żywnościowej FEAD należy zgłosić się do pracownika socjalnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Halinowie w celu wypełnienia skierowania, który tut. Ośrodek przekaże organizacji lokalnej.
Wnioski należy składać do 31.01.2022 r.
POMOC ŻYWNOŚCIOWA (10w formie paczek) dla osób najbardziej potrzebujących realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014 – 2020 Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym- jeszcze jedna edycja Podprogram 2021.
DLA KOGO POMOC ŻYWNOŚCIOWA?
Dla osób i rodzin najbardziej potrzebujących spełniających kryteria POPŻ (10 Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa) znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej, spełniających kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej (10w szczególności: osób bezdomnych, osób niepełnosprawnych, osób bezrobotnych, osób obcego pochodzenia, osób z grupy migrantów, osób z grupy mniejszości narodowych, osób w rodzinach z dziećmi). Pomoc żywnościowa kierowana jest do osób/rodzin, które spełniają kryteria określone w art. 7 ustawy o pomocy społecznej i których dochód nie przekracza 220% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, tj. 1707,20 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1320,00 PLN dla osoby w rodzinie.
SPOSÓB KWALIFIKOWANIA OSÓB DO UCZESTNICTWA W PO PŻ
- OPS-y (10Ośrodki Pomocy Społecznej) wydają osobom skierowania do otrzymania pomocy żywnościowej lub przekazują organizacjom listy osób zakwalifikowanych do pomocy z PO PŻ, pod warunkiem uzyskania zgody tych osób,
- OPR/OPL (10Organizacja Partnerska o zasięgu Regionalnym/ Organizacja Partnerska o zasięgu Lokalnym) mogą w swoich siedzibach przyjmować oświadczenia od osób kwalifikujących się do przyznania pomocy żywnościowej korzystając z zał. nr 5 część B wytycznych. Oświadczenia wraz z wypełnionym skierowaniem zał. nr 5 część A są przekazywane do właściwego ośrodka pomocy społecznej, który potwierdza kwalifikowalność do przyznania pomocy. Oświadczenia o dochodach zał. nr 5 część B przechowywane są we właściwym ośrodku pomocy społecznej. OPS na ich podstawie wystawia skierowania, które są przekazywane do OPR/OPL lub listy osób zakwalifikowanych.
- OPR/OPL mogą samodzielnie kwalifikować wyłącznie osoby bezdomne do udziału w PO PŻ na podstawie podpisanego przez osobę oświadczenia, stanowiącego załącznik nr 6 do wytycznych.
Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa 2014-2020 podprogram 2021 jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Najbardziej Potrzebującym, który realizowany jest w oparciu o rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 223/2014 z dnia 11 marca 2014 r. w sprawie Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (10Dz. Urz. UE L 72 z 12.03.2014 r., str. 1), zwanego dalej FEAD.
Celem krajowego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 jest zmniejszenie ubóstwa poprzez bezpłatne przekazywanie najbardziej potrzebującym artykułów spożywczych lub posiłków. Organizacje lokalne przygotowują również, w ramach realizacji PO PŻ 2014-2020, działania towarzyszące dla osób zakwalifikowanych do pomocy, polegające na prowadzeniu warsztatów o różnej tematyce związanej z żywieniem oraz pokazującej możliwości wykorzystania otrzymanych artykułów spożywczych.