Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Halinowie realizuje zadanie w ramach wieloletniego rządowego programu „ Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023, który dofinansowany jest ze środków budżetu państwa.
wartość dofinansowania w 2022 r. – 39 320,00 zł
całkowita wartość zadania w 2022 r. – 52 320,00 zł
Cel programu
Celem programu jest zapewnienie posiłku dzieciom, uczniom i młodzieży oraz objęcie pomocą osób dorosłych, zwłaszcza osób starszych, chorych lub niepełnosprawnych i samotnych.
Program jest elementem polityki społecznej gminy w zakresie:
1) poprawy poziomu życia rodzin o niskich dochodach;
2) poprawy stanu zdrowia dzieci i młodzieży;
3) kształtowania właściwych nawyków żywieniowych.
Program przewiduje udzielenie pomocy w jednej z trzech form:
1) posiłek;
2) świadczenie pieniężne na zakup posiłku lub żywności;
3) świadczenie rzeczowe w postaci produktów żywnościowych.
W ramach programu udziela się wsparcia osobom spełniającym warunki otrzymania pomocy, które są wskazane w ustawie o pomocy społecznej oraz spełniającym kryterium dochodowe w wysokości 150% kryterium (1 dla osoby samotnie gospodarującej – 1164 zł, na osobę w rodzinie – 900 zł) o którym mowa w art. 8 ustawy, w szczególności:
1) dzieciom do czasu podjęcia nauki w szkole podstawowej,
2) uczniom do czasu ukończenia szkoły ponadpodstawowej lub szkoły ponadgimnazjalnej
3) osobom i rodzinom znajdującym się w sytuacjach wymienionych w art. 7 ustawy o pomocy społecznej w szczególności osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym w formie posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności albo świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych
Program realizuje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Halinowie jako samorządowa jednostka pomocy społecznej we współpracy z innymi samorządowymi jednostkami organizacyjnymi gminy (1szkoły podstawowe, przedszkola) oraz szkołami lub przedszkolami prowadzonymi przez inne samorządy gminne albo podmiotami prowadzącymi szkoły lub przedszkola niepubliczne do których uczęszczają dzieci i młodzież z terenu gminy Halinów.
Obowiązująca ustawa określa "maksymalną" wysokość opłaty pobieranej za posiłek wydawany uczniowi. Zgodnie z przepisami nie może być ona wyższa niż tzw. "wsad do kotła", czyli koszty zakupu produktów użytych do przygotowania posiłku. Do opłaty pobieranej za posiłek ucznia nie wlicza się pozostałych elementów jak zatrudnienia pracowników, utrzymania stołówki, opłat za wodę, prąd, ścieki czy odbiór odpadów. To dotyczy zarówno placówek, które posiłki przygotowują we własnej kuchni, jak i korzystających z cateringu.